Nie zapominajmy o czyszczeniu języka!

Każdy z nas zapewne słyszał o tym, jak ważne jest mycie zębów dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. To o czym mówi się stanowczo zbyt mało, to fakt, iż jeśli chcemy zachować zdrowe zęby i dziąsła, ważne jest dla nas również czyszczenie języka. 

Dlaczego powinniśmy czyścić nasze języki? 

 Język jest jednym z najbardziej zasiedlonych przez bakterie miejsc w naszym organizmie. Jego pobrużdżona budowa z licznymi wypustkami, tzw. brodawkami języka, stwarza idealne schronienie dla bakterii i innych mikroorganizmów. Pozostawienie ich na powierzchni języka może powodować nieświeży oddech (tzw. halitozę), a także sprzyjać rozwojowi próchnicy zębów! Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie naszych języków - abyśmy mogli pozbyć się wszelkich niepożądanych nagromadzeń bakterii! Co więcej, „czysty” język pozwala nam lepiej odczuwać walory smakowe podczas jedzenia, a także sprawia, że ​​pierwszy etap procesu trawienia jest bardziej skuteczny, co oznacza poprawę naszego zdrowia trawiennego!       

Właściwe narzędzia do czyszczenia języka 

  Można pomyśleć, że płukanie jamy ustnej wystarczy, aby oczyścić język, ale bakterie są uparte i doskonale ukrywają się na jego powierzchni. Jeśli naprawdę chcemy wyczyścić biofilm bakteryjny, kluczem do jego usunięcia jest „zeskrobanie”go przy pomocy skrobaczki do języka. Skrobaczkę taką znajdziemy w większości drogerii, czy też aptek. W przypadku, gdy nie posiadamy specjalnej skrobaczki do języka, szczoteczka do zębów także może wykonać porządną pracę przy jego czyszczeniu. Niektóre szczoteczki do zębów mają nawet drobne wypustki wbudowane w główce szczoteczki. 

Skrobak do języka wywodzi się z medycyny indyjskiej 

Skrobaki (skrobaczki) do języka nie są nowością. Znane były już w czasach starożytnych! Skrobanie języka należało bowiem do codziennego schematu higieny zalecanego przez ajurwedę, tradycyjny system medycyny indyjskiej. W ciągu wieków skrobaczki do języków w różnych kulturach były wykonane z wielu różnych materiałów, w tym z metali takich jak miedź, srebro, złoto, cyna lub mosiądz, a także z kości słoniowej, masy perłowej, fiszbinu i szylkretu. Obecnie najczęściej są wykonane z plastiku lub stali nierdzewnej. 

Kiedy podczas higieny jamy ustnej czyścić język?

Nasz język myjemy zaraz po umyciu zębów, ale przed nitkowaniem oraz płukaniem jamy ustnej. Zaczynamy od tyłu (od gardła) do przodu (do koniuszka) i delikatnie skrobiemy jego powierzchnię – ten szybki i prosty zabieg znacznie poprawi kondycję naszej jamy ustnej.

Jeśli masz problemy z czyszczeniem języka, albo nie wiesz jaki skrobak wybrać, zapytaj w naszej klinice! Z przyjemnością pomożemy Ci dodać ten ważny krok do Twojej rutynowej higieny jamy ustnej. I nie zapominaj o szczotkowaniu i używaniu nici dentystycznych oraz planowaniu regularnych wizyt u dentysty (raz na 6 miesięcy)!