Nitkowanie zębów – dlaczego jest tak ważne?

Zdrowe, białe zęby to prawdziwa ozdoba każdego z nas. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej to skuteczna broń w walce z próchnicą, jak i chorobami dziąseł i przyzębia. Jedną z czynności, którą należy wykonywać codziennie (poza szczotkowaniem zębów!) jest ich nitkowanie.


Stosując nici dentystyczne usuwamy szkodliwe bakterie z przestrzeni międzyzębowych. Sporo osób uważa, że szczotkowanie zębów w zupełności wystarczy. Jednak takie podejście do kwestii związanej z higieną jamy ustnej jest błędne i zazwyczaj kończy się wizytą w gabinecie stomatologicznym. Powyższej sytuacji można zapobiec właśnie poprzez codzienne nitkowanie.

Dlaczego NIEnitkujemy zębów?

Powodów może być wiele. Trudne techniki trzymania nici, za duże dłonie, mało przyjazne rodzaje nici, krwawiące dziąsła, bolesność samego zabiegu, rozrywające się nici, szkodliwość dla dziąseł, zbyt ciasno ustawione zęby, zbyt długi czas nitkowania, zabrakło nici, za dużo zębów, pies zjadł nam pudełko nici… Wymówki są nieograniczone. SIDENT stanowczo mówi im: STOP!

Nić dotrze tam, gdzie szczoteczka sobie nie poradzi

Badania naukowe dowodzą, iż w naszych ustach bytuje ponad 700 gatunków bakterii. Większość bakterii wywołujących choroby dziąseł i przyzębia dosłownie nienawidzi tlenu – ich sposobem na przetrwanie jest ukrycie się pod dziąsłem, gdzie stężenie tlenu jest bardzo małe. Istotą nitkowania jest właśnie dostanie się nici nieco poniżej dziąsła – w celu usunięcia bakterii tam „skrytych”, zakłócenia ich środowiska życia i wprowadzenia tlenu. Ponad to próchnica na powierzchniach stycznych (pomiędzy zębami) rozwija się w tych miejscach, ponieważ nie zostają one dokładnie oczyszczone z płytki bakteryjnej podczas szczotkowania (włókna szczoteczki nie docierają w pełni do przestrzeni między zębami!) – jej usunięcie nitką chroni przed rozwojem próchnicy tej okolicy.

Zainwestuj w nitkę dentystyczną i zmień nastawienie!

Na nitkowanie można spojrzeć, jak na trening - trening dla dziąseł. Im więcej zrobimy, tym zdrowsze i bardziej jędrne staną się nasze dziąsła. Dodatkowo zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy powierzchni stycznych, jak i eliminujemy nieświeży oddech. Bowiem w 90% przypadków przewlekły nieświeży oddech wynika z bakterii rozkładających żywności w naszych ustach. Inwestując w nitkę dentystyczną, inwestujemy przede wszystkim w zdrowe zęby i dziąsła, co więcej koszty leczenia stomatologicznego maleją.

Warto dodać, że według naukowców codzienne nitkowanie zębów wydłuża życie aż o sześć lat! Dlatego też zalecamy wzbogacenie codziennej higieny jamy ustnej o nitkowanie.

Czas start!

Jak poprawnie nitkować zęby?
  1. Długość nici - weź taką długość nici, która sięga od palców, aż do łokcia (około 50 cm).
  2. Zapleć nić bezpiecznie wokół wskazujących palców, tak aby pozostało około 5 centymetrów luzu pomiędzy.
  3. Użyj kciuków, aby napiąć nić (powinna być stale napięta).
  4. Wsuwaj nić między zęby delikatnie, nie na siłę, wzdłuż powierzchni zęba. Owijaj każdą powierzchnię zęba nitką w kształcie litery "C".
  5. Przesuwaj nicią w górę i w dół, nie raniąc przy tym brodawki międzyzębowej (nić powinna znaleźć się pomiędzy zębem a dziąsłem, a nie na dziąśle!).
  6. Każda przestrzeń międzyzębowa powinna zostać oczyszczona – do kolejnych zębów używaj czystych kawałków nici!